Що таке «криза вікового розвитку»
Це — недовготривалий період в житті дитини, протягом якого відбуваються суттєві психологічні зміни, важливі для подальшого особистісного розвитку. Вікові кризи виникають внаслідок переходу від одного вікового періоду до іншого, яскраво проявляючись на їх зламі. Вони характеризуються бажанням дитини змінити своє місце у соціумі.
Справи керівника у жовтні: що проконтролювати
Причини кризи трьох років у дітей
Криза трьох років — це початок становлення особистості дитини, зміст якого полягає у психологічному «відділенні» дитини від дорослих. У цей період вона усвідомлює, що має власне «Я» і починає встановлювати межі своєї самостійності. Дитина відчуває, що її бажання не відповідають дійсним можливостям і стикається з безперервною опікою батьків. Як наслідок — вона усіма способами прагне відстояти власну незалежність та право приймати рішення.
Кризові прояви
Вікова криза є ознакою нормального та природного розвитку кожної дитини, але зумовлені неюнегативні прояви потребують уваги з боку дорослих. Їх інтенсивність та рівень виразності залежить від індивідуально-типологічних особливостей дитини, соціальних умов й особливостей сімейного виховання. Робота з батьками в дитячому садку спрямована на те, щоб спільними зусиллями допомогти дитині легко подолати кризовий поріг.
Упертість
Аналіз: Поведінка дівчинки є яскравим прикладом упертості — татові слова заохотили відвідати дідуся, але дитина раніше вже прийняла рішення не їхати й не бажає його змінювати. Прохання «Скажи мені, що я не поїду до дідуся» має прихований зміст, адже в такому разі дитина зможе не підкоритися волі тата й поїхати до дідуся, чого вона насправді дуже хоче. Викликавши подив та занепокоєння батьків, дитина заявила про те, що має власну думку й потребує, щоб дорослі її підтримали та зрозуміли.
Як поводитись?
- Уникайте жорсткого ставлення до дитини, яка виявляє впертість, адже ваша безкомпромісність лише загострить ситуацію
- Допоможіть дитині виявити самостійність
Негативізм
Аналіз: Поведінка хлопчика у цій ситуації є типовим прикладом негативізму, коли пропозиції чи прохання дорослих зустрічаються відмовою та дитячим невдоволенням. Батьки Михайлика проігнорували перші прояви «Не» хлопчика, тому зустрілися із маніпулюванням з його боку.
Як поводитись?
- Поясніть дитині причини її відмови. Наприклад: «Ти не можеш принести черевики, бо прибираєш іграшки»
Норовливість
Аналіз: Наведена ситуація демонструє, як дитяча норовливість стала причиною батьківського незадоволення. Хлопчик намагався проявити самостійність, але відчувши тиск з боку матері, виявив протест-бунт.
Як поводитись?
- Розпочніть ранковий підйом раніше на 15-20 хвилин, щоб дитина мала достатньо часу для самостійного збирання
- Допомагайте дитині одягатися лише в разі її згоди