Формулюємо висновки педагогічного аналізу заняття

Які формулювання використати вихователю-методисту, готуючи висновки після спостереження в межах педагогічного аналізу

Результати педагогічного аналізу заняття мають бути оформлені у вигляді висновків та рекомендацій.

Короткий аналіз передбачає формулювання висновку, що складається з одного-двох речень щодо кожної складової:

  • проективної
  • моделювальної
  • результативної.

Розгорнутий аналіз містить висновок, що складається за кожним критерієм усіх складових. Скористайтеся списком орієнтовних формулювань висновків.

Ви також можете скачати таблицю у зручному форматі.

Справи керівника у жовтні: що проконтролювати

Узагальнення результатів спостереження: формулюємо висновки

Критерії педагогічного аналізу

Орієнтовні формулювання висновків

ПРОЕКТИВНА СКЛАДОВА

Цілепокладання

  • Володіє навичками цілепокладання
  • Заняття мало триєдину мету: навчальну, розвивальну і виховну
  • Мета має комплексний характер
  • Програмовий зміст відповідає віковим та індивідуальним можливостям дітей
  • Мета заняття продумана, обґрунтована, відповідає перспективному плану та вимогам програми
  • Забезпечена комплексна реалізація міжпредметного змісту програми
  • Тему заняття дібрано вдало
  • Тема заняття відповідає сезону (лексичній темі, інтересам дітей)
  • Мету та завдання заняття визначено правильно й чітко
  • Мета пов’язана зі змістом попереднього заняття
  • Забезпечено зв’язок змісту з попереднім та наступним заняттями
  • Календарний план не забезпечує виконання вимог програми, не враховано реальні можливості та інтереси дітей
  • Завдання не конкретизовані
  • Відсутня розвивальна (виховна) мета
  • Відсутня диференціація практичних завдань
  • Педагог під час планування неграмотно використовує терміни, некоректно формулює мету

Цілеформування

  • Педагог дотримується програмових вимог
  • Здійснено оптимальний добір методів, засобів, форм роботи до мети та завдань заняття
  • Ураховано рівень підготовки дітей
  • Форми й методи відповідають віковим психофізіологічним особливостям дошкільників
  • Рівень складності заняття адекватний віку та рівню підготовки дітей
  • Наявні випереджальні завдання
  • Передбачено інтеграцію змісту
  • Ураховано компоненти проблемності (активізації, творчості)
  • Витримано структуру заняття
  • Структура заняття відповідає методиці
  • Дібрано різноманітні методи та прийоми

Добір обладнання, матеріалів

  • Підготовлено відповідний наочний матеріал
  • Застосовано цікаве/інноваційне предметне обладнання: [перелік]
  • Наочний матеріал дібрано доцільно
  • Використано такі авторські посібники: [перелік]
  • Створено змістовну, пізнавальну мультимедійну презентацію
  • Доцільно використано ТЗН, ІКТ
  • Атрибути, обладнання розміщено доцільно
  • Використаний матеріал є застарілим
  • Наочні матеріали виглядають естетично (неестетично)
  • Дидактичний матеріал не відповідає методичним (гігієнічним) вимогам
  • Недостатньо роздаткового (наочного, демонстраційного) матеріалу

МОДЕЛЮВАЛЬНА СКЛАДОВА

Досягнення мети, розв’язання дидактичного завдання

  • Мету заняття досягнуто у повному обсязі (частково, не досягнуто)
  • Розв’язано дидактичні (виховані, розвивальні) завдання
  • Результативність заняття — висока (середня, низька)
  • Заняття спрямоване на розвиток творчого потенціалу (певної компетенції)
  • Педагог стикається із певними труднощами у реалізації власної мети
  • Навчальний матеріал дібрано правильно

Реалізація змісту

  • Заняття побудоване на основі творчого підходу
  • Структура передбачає діалогічний спосіб спілкування (груповий спосіб взаємодії дітей)
  • Педагог вдало дібрав і структурував зміст заняття
  • Структура заняття — обміркована та виважена
  • Доцільною є система контролю та корекції знань, дій дітей
  • Увагу зосереджено на прийомах співпраці з дітьми
  • Педагог використовує різноманітні способи активізації дітей
  • Педагогічно доцільно (вдало) використано ІКТ, ТЗН
  • Час використано максимально раціонально
  • Темп та тривалість заняття відповідають віку та рівню підготовки дітей
  • Педагог об’єктивно оцінював уміння й навички дітей
  • Помилки дітей було помічено та тактовно виправлено
  • Диференціацію забезпечено завданнями підвищеної складності (творчого характеру)
  • Дотримано оптимальне співвідношення репродуктивної та самостійної творчої діяльності дітей (словесних та наочних методів, ігрових та практичних форм організації)
  • Недоліки в реалізації змісту педагог пояснює відсутністю …
  • Удосконалення потребує …
  • Зафіксовано мовленнєві помилки педагога
  • Педагог уміло контролював хід заняття, реалізуючи задум
  • Не приділено достатньої уваги ігровій (практичній, мовленнєвій, перетворювальній) діяльності (контрольним діям)
  • Не дотримано санітарно-гігієнічних норм (правил ОБЖ, методики, структури, тривалості, темпу заняття), зокрема …
  • Відсутній такий обов’язковий компонент організованої форми роботи, як …
  • Інструкції щодо виконання вправи надано дітям недостатньо чітко
  • Необхідно вдосконалювати процес реалізації особистісно орієнтованого підходу до дітей
  • Відсутня диференціація завдань

Реалізація форм, методів та прийомів, технологій

  • Педагог застосовував принцип інтеграції
  • Проблеми комунікативного розвитку розв’язував за допомогою …
  • Здоров’язбережувальне середовище було створено завдяки належному санітарному стану групи, провітрюванню приміщення, змінам видів діяльності, сприятливій психологічній атмосфері в групі, фізкультхвилинкам
  • Застосовані методи навчання забезпечили співпрацю педагога з дітьми
  • Зміна видів діяльності, використання таких технологій, як…, забезпечили високий рівень засвоєння матеріалу
  • Перевантаження дітей на занятті не зафіксовано
  • Було забезпечено включення кожної дитини в діяльність для досягнення дидактичних цілей
  • Засвоєння нових знань, навичок спиралося на попередній досвід вихованців
  • Новий (відомий) матеріал було закріплено в таких видах роботи, як-от: [перелік]
  • Пошукову діяльність було забезпечено завдяки таким прийомам: [перелік]
  • Домінували активні (інтерактивні, словесні, практичні, ігрові) методи навчання
  • Задіяно чуттєвий досвід дітей

Збалансованість психологічних компонентів діяльності

  • Педагог застосовує (намагається застосовувати) методи мотивації до навчання через сюрпризний (ігровий) момент (проблемну ситуацію, інтегрувальний початок, емоційну зав’язку)
  • Емоційний відгук у дітей викликало …
  • Пізнавальну активність дітей стимулювала ситуація новизни (ефект здивування)
  • Був застосований принцип радісного навчання
  • Мотивація дітей висока завдяки використанню презентаційного матеріалу (ігрових технологій, ІКТ)
  • Інтерес дітей протягом заняття було стимульовано за допомогою ігрових прийомів
  • Мотивація до навчальної (ігрової, трудової, пізнавальної, художньої, комунікативної) діяльності сформована на недостатньому рівні
  • Педагог вдало (професійно) реагує на прояви індивідуальних особливостей дітей
  • Приділяє належну увагу дітям з низьким рівнем знань (умінь)
  • Ураховано потребу в індивідуальних завданнях для обдарованих дітей
  • Позиція дітей активна
  • Домінує особистісно орієнтований стиль спілкування, що забезпечує високий рівень пізнавальної активності (якості практичної діяльності), спонукає до творчості (спілкування)
  • Діти почуваються комфортно, у безпеці
  • Вихователь спирається на особистий досвід дітей, що сприяє підвищенню ефективності засвоєння матеріалу
  • Педагог залучає дітей до взаємодії
  • Застосовує діалогічний спосіб спілкування
  • Відчувається взаєморозуміння, демократичність (авторитарність, лібералізм) у взаєминах педагога з дітьми
  • Проявляється вміння вихователя встановлювати контакт із групою та кожною дитиною.
  • Педагог вдало поєднує індивідуальне та групове спілкування
  • Стимулює розвиток психічних процесів
  • Залучення малоактивних дітей сприяє створенню для них ситуації успіху, комфорту
  • Вказівки педагога дітям — доброзичливі, спокійні, врівноважені
  • Педагог ураховує особливості кожної дитини (темп діяльності, емоційний стан, рівень розвитку психічних процесів, темперамент тощо)
  • Стимулює і заохочує індивідуальні досягнення дітей
  • Було недостатньо враховано вікові (індивідуальні, групові) особливості дітей.
  • Не приділено необхідної уваги мотивації (рефлексії)
  • Не вповні розв’язано питання …
  • Не забезпечено режим діалогічного спілкування
  • Домінує авторитарний (ліберальний) стиль спілкування, що знижує рівень пізнавальної активності дітей, гасить їх ініціативу, пригнічує потяг до творчості (спілкування)
  • Потребує переосмислення стиль спілкування педагога з дітьми

РЕЗУЛЬТАТИВНА СКЛАДОВА

Оцінювання компетентності дітей, їхніх навчальних досягнень, рівня розвитку особистості

  • Діти засвоїли спосіб …
  • У вихованців сформовано високий (достатній) рівень мовленнєвої (логіко-математичної тощо) компетенції
  • У дітей сформовано самостійність (працездатність, активність, організованість, колективізм)
  • Мають достатній рівень інтелектуальних умінь
  • Діти проявляють допитливість, стійкість інтересів
  • У дітей розвинені пізнавальні процеси
  • Діти засвоїли сутність явища (дії)
  • Розв’язуючи завдання, укладаються у відведений час
  • Доводять справу до кінця
  • Своєчасно включаються в загальний темп роботи
  • Здатні оперувати знаннями в нових умовах
  • Мають міцні, систематизовані знання щодо …
  • Діти досконало (добре) володіють …
  • У дітей недостатньо сформовані навички взаємодії (комунікації, спілкування)
  • Засвоїли знання формально
  • Більшість дітей не засвоїла знань щодо ...
  • Відповіді на запитання однотипні, повторюються
  • Діти відповідають одним словом (фразою)
  • Не сформований інтерес до пізнавальної (художньої, трудової) діяльності
  • Потребує корекції (доопрацювання) …
  • Вихованці стикаються з труднощами під час …

За матеріалом Ірини Нікітіної,
методиста міського методичного кабінету
Управління освіти Бахмутської міської ради, Донецька обл.,
ж. «Вихователь-методист дошкільного закладу»

Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді