Що у Методичних рекомендаціях щодо організації освітнього процесу дітей з ООП у 2022/2023 навчальному році

Оскільки основним пріоритетом в умовах військових дій залишається безпека всіх учасників освітнього процесу, МОН розроблені моделі організації освітнього процесу в залежності від місця перебування здобувачів освіти. Серед них є модель, що стосується дітей з ООП, які використовують дистанційну форму навчання.

Що в Методичних рекомендаціях

Щоб забезпечити безперервний освітній процес за умов сьогодення, МОН України розробило методичні рекомендації для педагогів, враховуючи різний формат навчання, тимчасове перебування у різних місцях та можливість охоплення навчанням всіх дітей шкільного віку. Тому умовно були визначені такі категорії як:

  • учні, які перебувають на безпечній території України;
  • учні, які перебувають за кордоном,
  • учні, які є внутрішньо переміщеними особами;
  • учні, які знаходяться у зоні проведення активних бойових дій або на тимчасово окупованій території.

Всі вони можуть здобувати знання за очною, дистанційною, сімейною, екстернатною формами або у змішаному форматі, що передбачає поєднання очного навчання та навчання з використанням дистанційних технологій.

Звертаємо увагу керівників освітніх закладів, що освітній процес в офлайн-режимі запроваджується в закладах загальної середньої освіти, які мають відповідно обладнані укриття для всіх учасників освітнього процесу та за наявності паспорта безпеки.

Керівники закладів освіти несуть персональну відповідальність за створення безпечних умов, організацію захисту здобувачів освіти, педагогічних та інших працівників закладу освіти під час освітнього процесу в закладі освіти.

Міністерством освіти і науки України спільно з Міністерством внутрішніх справ, Державною службою з надзвичайних ситуацій і Національною поліцією розроблено та направлено для врахування в роботі обласним, Київській міській військовим адміністраціям інструктивно-методичні матеріали щодо порядку підготовки закладу освіти до нового навчального року та опалювального сезону з питань цивільного захисту, охорони праці та безпеки життєдіяльності (лист МОН від 26.07.2022 № 1/8462-22).

Рекомендації щодо підготовки та початку 2022/2023 навчального року в умовах дії правового режиму воєнного стану в Україні та продовження широкомасштабної агресії російських військ, особливостей організації навчального року містять листи МОН від 30.06.2022 № 1/7322-22, від 19.08.2022 № 1/9525-22

Сталість та безперервність навчання, які лишаються пріоритетними навіть в умовах воєнного стану, потребують особливої уваги для найбільш вразливої категорії школярів – дітей з особливими освітніми потребами.

Як організувати освітній процес для дітей з ООП: ГОЛОВНЕ

Як отримати висновок ІРЦ для дітей з ООП, які знаходяться за кордоном та на окупованих територіях або змінили місце проживання

У Положення про інклюзивно-ресурсний центр внесено зміни на час воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду) для осіб, які здобувають загальну середню освіту та тимчасово перебувають за кордоном або ж на тимчасово окупованих територіях (Постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2022 №979) щодо терміну дії висновку ІРЦ, який використовувався у процесі здобуття освіти на попередньому рівні освіти. Він подовжується на строк дії воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду).

Повторна комплексна оцінка для таких здобувачів освіти з ООП має бути проведена не пізніше ніж через три місяці після припинення чи скасування воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду), або повернення здобувача освіти з закордону чи виїзду його на підконтрольну Україні територію або повернення тимчасово окупованої території, на якій проживає здобувач освіти, під загальну юрисдикцію України та відновлення конституційного ладу України на цій території. Як виняток, повторна комплексна оцінка при переході на новий рівень освіти може проводитись в режимі онлайн фахівцями ІРЦ, що здійснювали попередній супровід дитини і спостерігали за динамікою її розвитку.

Якщо ж проведення комплексної оцінки було неможливим з певних причин, допускається

  • зарахування таких учнів (вихованців) до спеціальних закладів освіти на підставі медичних документів за п. 6 розділу I Порядку зарахування осіб з особливими освітніми потребами до спеціальних закладів загальної середньої освіти,
  • їх відрахування,
  • переведення до іншого закладу освіти (Наказ Міністерства освіти і науки України 01.08.2018 № 831, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 16.08.2018 за № 945/32397) відповідно до профілю закладу освіти за п.6 Положення про спеціальну школу та п.8 Положення про навчально-реабілітаційний центр, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 221 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 № 1132), із обов’язковим проведенням вивчення розвитку дитини, психолого-педагогічним консиліумом з метою визначення освітніх потреб, сильних та слабких сторін здобувача освіти та вироблення рекомендацій педагогічним працівникам щодо організації навчання.
  • Тоді комплексна оцінка має бути проведена фахівцями ІРЦ протягом трьох місяців від початку навчання у спеціальному закладі освіти.

Батьки тих дітей, що не мають висновку ІРЦ і потребують його вперше, можуть подати документи онлайн в кабінеті користувачів в АС ІРЦ, після чого ІРЦ має доступним для батьків способом (через месенджер або електронною поштою) встановити зв'язок з батьками для отримання світлин наявних додаткових документів – медичних довідок, продуктів діяльності дитини (малюнків, прописів, тощо), незавірених характеристик від педагогічних працівників, які раніше працювали з дитиною, тощо. Якщо і це стане неможливим, батьки можуть надіслати власні доказові відеоматеріали про виконання дитиною запропонованих завдань. Надані ІРЦ висновки, оформлені відповідним чином в АС ІРЦ, чинні на території, підконтрольній Україні.

Якщо діти з особливими освітніми потребами перебувають за кордоном, перший висновок ІРЦ може бути наданий онлайн з урахуванням результатів психолого-педагогічної оцінки, даної за кордоном, з використанням визнаних міжнародних діагностичних методик, що дають можливість визначити стан дитини, рівень інтелекту, тощо.

Організація дистанційного навчання дітей з ООП, які перебувають на ТОТ або за кордоном

Якщо батьки чи інші уповноважені представники дітей з особливими освітніми потребами, проживаючи на тимчасово окупованій території чи за кордоном, звернулися до керівника освітнього закладу і той заклад знаходиться на підконтрольній Україні території, з проханням організувати навчання дитини дистанційно, адміністрація установи має докласти всіх зусиль, щоб освіта таких учнів не переривалася на підставі вищевказаних документів, які можуть надати, у тому числі надісланих на електронну пошту чи у месенджерах фото.

За номером висновку ІРЦ, наданим батьками (іншими законними представниками) учня з особливими освітніми потребами, можна у системі АС ІРЦ відтворити відповідний висновок для створення індивідуальної програми розвитку, користуючись системою. Після погодження з батьками такої програми, її можна затверджувати.

Також у закладах спеціальної освіти діти з особливими освітніми потребами дистанційно можуть отримувати і корекційно-розвиткові послуги і психолого-педагогічну допомогу та залучатись до інших реабілітаційних заходів. Для цього необхідно лише пред’явити зручним для батьків способом (в тому числі і електронне відображення документів з використанням мобільного додатку Єдиного державного веб-порталу електронних послуг «Дія», надсилання електронною поштою чи через месенджер або вайбер) копії таких документів:

  • копію документу, що посвідчує особу дитини,
  • висновок інклюзивно-ресурсного центру про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку особи.

Роботи асистента вчителя в умовах дистанційного навчання

Асистент вчителя є педагогічним працівником, на якого поширюються державні гарантії в умовах воєнного стану, визначені Законом України «Про освіту», зокрема щодо організації освітнього процесу у формі, що є найбільш безпечною для його учасників; збереження місця роботи, середнього заробітку працівників. Його роль в умовах воєнного стану при дистанційному навчанні дітей з особливими освітніми потребами посилюється, тому що такі здобувачі освіти потребують особливої уваги та підтримки в освітньому процесі.

Асистент вчителя продовжує виконувати свої функції, визначені у посадовій інструкції, затвердженій керівником закладу, а також може виконувати функції відповідно до Примірного положення про команду психолого-педагогічного супроводу дитини. Тобто, в обов’язки працюючого дистанційно асистента вчителя входить:

  • організація спільно з учителем/ями освітніього процесу з використанням технологій дистанційного навчання;
  • забезпечення навчання учня з особливими освітніми потребами, у тому числі здійснення за потреби в межах свого педагогічного навантаження індивідуального підключення поза часом онлайн – уроку;
  • надання додаткових пояснень дитині щодо вивчення матеріалу, виконання разом з дитиною завдань в окремій онлайн кімнаті та домашніх завдань, які були їй незрозумілі, та перевірка їх;
  • забезпечення реалізації індивідуальної програми розвитку в межах своєї компетенції, аналіз досягнень цілей навчання, формулювання завдань на період дії ІПР, забезпечення визначених ІПР потреб, тощо;
  • забезпечення в межах компетенції реалізації індивідуального навчального плану дитини (за наявності);
  • забезпечення комунікації закладу освіти та батьків (інших законних представників дитини) щодо зміни розкладу занять, необхідних навчально-дидактичних матеріалів, тощо з метою організації навчання учнів з особливими освітніми потребами;
  • підготовка матеріалів для дистанційного навчання для учнів з особливими освітніми потребами, консультація батьків щодо їх використання;
  • підготовка індивідуальних завдань та адаптація навчальних матеріалів відповідно до потенційних можливостей учня з урахуванням умов дистанційного навчання;
  • забезпечення індивідуалізації технологій дистанційного навчання з урахуванням особливих освітніх потреб, підбір відповідних педагогічних інструментів;
  • допомога вчителю під час проведення дистанційних занять, зокрема, асистент вчителя здійснює поділ учнів на пари і групи в ZOOM-конференціях, має бути готовим приєднатись до будь-якої пари/групи в будь-який момент, допомогти конкретному учневі, виправляти помилки, стежити за підняттям рук учнів, вмикати та вимикати мікрофони, включати демонстрацію екрану для показу презентацій та відео, контролювати чат та давати відповідь на питання, які виникають під час уроку, учням та батькам;
  • асистент вчителя асистує вчителю при роботі з іншими учнями класу, які потребують першого рівня підтримки в закладі освіти, додаткових пояснень, індивідуального підходу, мають проблеми з опануванням матеріалу у зв’язку з перебуванням за кордоном чи на тимчасово окупованих територіях, відсутністю доступу до онлайн занять, наявністю психологічної травми;
  • надає учню та його батькам (іншим законним представникам) рекомендації щодо дотримання норм при користуванні комп’ютерною технікою, щодо організації робочого місця дитини;
  • спільно з іншими учасниками команди супроводу бере участь у розробленні ІПР;
  • забезпечує ведення щоденника спостережень за дитиною з ООП з метою відстеження динаміки розвитку та оцінки рівня досягнення цілей навчання, зазначених в ІПР;
  • створює індивідуальне портфоліо учня з ООП.

Вебінар ВМДЗ

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді