Вiдповiдно до
(далi — Закон № 280) сiльський, селищний, мiський голова обирається вiдповiдною територiальною громадою на основi загального, рiвного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, i здiйснює свої повноваження на постiйнiй основi. Строк повноважень сiльського, селищного, мiського голови, обраного на чергових мiсцевих виборах, визначається Конституцiєю України.Згiдно з
(далi — Закон № 93), якщо депутата мiсцевої ради обрано на виборну посаду у радi, на якiй вiн працює на постiйнiй основi, трудовий договiр з ним за попереднiм мiсцем роботи припиняється вiдповiдно до законодавства. У такому випадку працiвника звiльняють у зв’язку з переходом на виборну посаду ( ; далi — КЗпП).З працiвником, якого прийнято на роботу (посаду), що її виконував (займав) депутат мiсцевої ради, укладається строковий трудовий договiр на строк тимчасової вiдсутностi основного працiвника, обраного на виборну посаду. Цей договiр розривається у разi повернення депутата мiсцевої ради на роботу, але не пiзнiш як через три мiсяцi пiсля припинення повноважень депутата мiсцевої ради (ч. 1 ст. 33 Закону № 93).
Тобто у вчителя, обраного сiльським головою, пiсля закiнчення його повноважень на виборнiй посадi, є три мiсяцi для прийняття рiшення про повернення на попередню роботу. Якщо протягом цього часу вiн не звернеться до роботодавця з заявою про прийняття на попередню роботу (посаду), строковий договiр з прийнятим на час його вiдсутностi працiвником трансформується у безстроковий (
).У разi звернення працiвника, повноваження якого на виборнiй посадi припинились, роботодавець повинен надати йому попередню роботу (посаду), а за її вiдсутностi — iншу рiвноцiнну роботу (посаду) на тому самому або, за згодою депутата, на iншому пiдприємствi, в установi, органiзацiї (ч. 2 ст. 33 Закону № 93).
Гарантiю збереження робочого мiсця за працiвником, обраним на виборну посаду, також установлено
.Час роботи депутата у мiсцевiй радi на постiйнiй основi зараховується до загального i безперервного стажу роботи (служби) депутата, а також стажу роботи (служби) за тiєю спецiальнiстю, за якою вiн працював до обрання на виборну посаду в радi (ч. 4 ст. 33 Закону № 93).